LECZENIE

KANAŁOWE

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest bardzo precyzyjną dziedziną stomatologii , polegającą na usunięciu nieodwracalnie zmienionej zapalnie tkanki nerwowo-naczyniowej zęba z kanałów i komory zęba.

Zdjęcie Endodoncja

Przyczyną takiego postępowania jest zainfekowanie miazgi zęba przez bakterie znajdujące się w ubytkach próchnicowych. Zapalenie miazgi w początkowej fazie jest często możliwe do wyleczenia i przejawia się tzw. ćmieniem zęba.W przypadku braku leczenia zachowawczego na tym etapie, zapalenie miazgi wkracza w nieodwracalny stan- objawia się to silnymi, samoistnymi bólami zęba a nawet całkowitym obumarciem zęba i ropniem.Wówczas jedynym ratunkiem jest leczenie kanałowe.W celu zwiększenia dokładności przeprowadzanych procedur,posługujemy sie mikroskopem zabiegowym.

Uproszczony schemat leczenia kanalowego:

Endodoncja

PIERWSZA WIZYTA

Lekarz wykonuje rtg, znieczula pacjenta i przystępuje do usunięcia miazgi zębowej z kanałów i komory zęba, następnie po analizie długości i przebiegu kanałów zęba -poszerza je.Do tej procedury użyte są narzędzia ręczne i maszynowe najnowszej generacji.W zaleznosci od przypadku zabieg kończy się albo zalozeniem opatrunkow do wnetrza kanalow lub ostatecznym wypełnieniem kanałów zębowych i zabezpieczeniem zęba szczelnym opatrunkiem tymczasowym.

DRUGA WIZYTA

Po uprzednim ostatecznym wypełnieniu kanałów,lekarz omawia z pacjentem możliwości odbudowy leczonego zęba i wybiera metode odbudowy.Może to być zazwyczaj rekonstrukcja materiałem kompozytowym ,wzmocniona wkładem z włókna szklanego, lub w przypadku większych zniszczeń metalowy wkład koronowo-korzeniowy i korona porcelanowa.