IMPLANTOLOGIA

Implanty zębów to nowoczesne rozwiązanie na miarę współczesnej stomatologii, która rozwija sie prężnie z roku na rok.

Zdjęcie Implanty

Pozwala na zrekonstruowanie utraconego uzębienia bez konieczności szlifowania zdrowych zębów w sąsiedztwie braku zębowego, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych koron i mostów. Implant wykonany jest z tytanu i zastępuje korzeń brakującego zęba.

Aby zapewnic najwyzsza jakość, przewidywalność i trwałość leczenia, w naszym gabinecie stosujemy implanty z najwyżej półki. Jesteśmy gabinetem partnerskim wiodącej na rynku implantologicznym niemieckiej firmy Astra Tech/Dentsply Sirona.

Implanty – proponowane zabiegi:

  • Implantacja natychmiastowa – implant zębowy zostaje wszczepiony bezpośrednio po utracie zęba z możliwością zachowania wszystkich otaczających implant struktur tkankowych.
  • Implantacja późna – implanty zębowe zostają wszczepione w wygojonej kości.
  • Zabiegi augmentacyjne (regeneracja kości) są  niezwykle istotne dla długotrwałego i estetycznego efektu leczenia implantologicznego.
  • Przeszczepy kości – odbudowa na szerokość i wysokość kości niezbędnej jako miejsce przyszłej implantacji.
  • Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) otwarty – poprzez okienko w bocznej scianie wyrostka zebodołowego szczęki.
  • Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) zamknięty- Intra Lift – małoinwazyjne podniesienie dna zatoki szczękowej przez łoże implantu.
  • Rozszczepienie wyrostka zębodołowego (Bone Splitting).
  • Zagęszczenie kości (Bone Spreading).

Ponizej przedstawiamy uproszczony schemat przebiegu leczenia implantologicznego :

  • pierwsza wizyta – określamy możliwości i wskazania do implantacji oraz przedstawiamy pacjentowi wstępny plan leczenia na podstawie badania klinicznego a także badań dodatkowych (np. zdjęcie panoramiczne). Określamy konieczność przeprowadzenia ewentualnych badań diagnostycznych – na miejscu dysponujemy cyfrowym aparatem RTG – radiowizjografią, zlecamy zdjęcie tomograficzne CBCT. Proponujemy termin kolejnej wizyty, która będzie związana z zabiegiem wprowadzenia wszczepu. Jeśli podejmujemy leczenie z nawigacją to muszą być przeprowadzone dodatkowe procedury.
  • druga wizyta: w systemie prostego, najczęstszego postępowania jest to zabieg wprowadzenia implantu w szczękę lub żuchwę. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, co czyni zabieg całkowicie bezbolesnym. Kolejna wizyta to zdjęcie szwów.
  • następna wizyta: po upływie określonego czasu wgajania się implantów odsłaniamy implant i wkręcamy śrubę gojącą na okres ok. 2 tygodni w celu ukształtowania tkanek miękkich dla uzyskania optymalnej estetyki.
  • kolejny etap terapii z zastosowaniem implantów dotyczy wykonania uzupełnień protetycznych ostatecznych – możliwości leczenia protetycznego opartego na implantach są zróżnicowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb.
  •  

Korony protetyczne na implantach

Leczenie w którym wykonuje się pojedyncze korony protetyczne jest najczęściej stosowane, gdyż takich przypadków z pojedynczymi brakami jest najwięcej. W tradycyjnych metodach protetycznych w tych przypadkach wykonywano mosty – protezy stałe, szlifując (opracowując) dwa sąsiednie zęby własne. Koronę protetyczną ostateczną na implancie, można wykonać 3 – 6 miesięcy po zabiegu implantacji. Po tym okresie przeprowadza się następujące procedury:

Implantologia

ETAP 1

Lekarz stomatolog nacina błonę śluzową i odkręca śruby zamykające znajdujące się na implantach, następnie wkręca śruby gojące mające za zadanie wygoić i ukształtować miękkie tkanki wokół implantu

ETAP 2

Po upływie 14 dni od momentu wkręcenia śrub gojących jeśli dziąsło jest już ukształtowane odkręca się śruby gojące i pobiera wycisk z transferem. Należy wykonać również wycisk anatomiczny przeciwstawnej szczęki

ETAP 3

Laboratoryjny – technik dentystyczny wykonuje odpowiednie procedury w celu wykonania koron protetycznych

ETAP 4

Lekarz prowadzi montaż wykonanego uzupełnienia w jamie ustnej

Mosty protetyczne na implantach

Leczenie takie umożliwia uzupełnienie większych ilościowo braków zębowych za pomocą mostu w sytuacji, gdy brak jest naturalnych zębów filarowych. Po okresie 3 do 6 miesięcy przeprowadza się identyczne procedury jak w przypadku koron na implantach (opisanych powyżej):

ETAP 1

Lekarz stomatolog obnaża implanty i odkręca śruby zamykające wkręcone w implanty, następnie wkręca śruby gojące

ETAP 2

Po upływie 14 dni lekarz odkręca śruby gojące i pobiera wycisk z pozycji implantu z użyciem transferów wyciskowych

ETAP 3

Laboratoryjny – technik wykonuje most

ETAP 4

Lekarz stomatolog przykręca łączniki protetyczne do implantu i po sprawdzeniu dopasowanie całej konstrukcji mocuje most w jamie ustnej

Protezy ruchome na implantach

Znane są różne rodzaje protez ruchomych na implantach. Całkowite i częściowe. Mocowane są różnymi systemami retencyjnymi. Najczęściej wykonuje się protezy całkowite poprawiając ich retencję i stabilizację. Związane jest to z poprawą Quality of life ludzi w podeszłym wieku. Proteza całkowita umieszczona na zaczepach kulowych na implantach wykazuje znacznie lepsze umocowanie i brak ruchomości niż zwykła proteza całkowita. Dzięki temu rozwiązanie jest bardzo komfortową i coraz częściej stosowaną alternatywą dla Pacjentów z bezzębiem. W przypadku protezy dolnej zwykle wystarczające jest wszczepienie 2 implantów. Etapy postępowania kliniczno- laboratoryjnego.

Implantologia

ETAP 1

Po okresie 3 miesięcy od zabiegu wszczepienia implantów lekarz stomatolog nacina błonę śluzową i odkręca śruby zamykające znajdujące się w implantach, następnie wkręca śruby gojące

ETAP 2

Po upływie 14 dni lekarz odkręca śruby gojące i przykręca do implantu filary kulkowe, a następnie wykonuje wyciski

ETAP 3

Laboratoryjny Technik wykonuje poszczególne etapy pracy związanej z wyprodukowaniem nowej protezy (overdenture)

ETAP 4

Kliniczny – lekarz oddaje protezę pacjentowi

Zalety leczenia implantologicznego:

  • jak najbardziej zbliżona do fizjologicznego modelu odbudowa braków w uzębieniu implant = korzeń, odbudowa protetyczna = korona kliniczna zęba
  • doskonała estetyka i funkcjonalność, niczym nieskrępowany uśmiech oraz funkcjonalny narząd żucia
  • brak konieczności szlifowania zębów sąsiednich
  • eliminacja dyskomfortu wynikającego z użytkowania protez ruchomych i w ślad za tym idących niekorzystnych następstw w podłożu protetycznym
  • poprawa samopoczucia a tym samym zdrowia psychicznego poprzez uniknięcie protezy ruchomej, którą wiąże się zwykle z podeszłym wiekiem

O co pytają nasi pacjenci:

  • czy wszczepianie implantu jest bolesne? – sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu więc jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu wypisujemy receptę z środkiem przeciwbólowym i antybiotykiem. Tak więc pacjent jest maksymalnie chroniony przed bólem. Generalnie można powiedzieć, że nasi pacjenci nie cierpią.
  • jak technicznie zabieg implantacji jest wykonywany? – wszczepienie implantów polega na nawierceniu niewielkich otworów w kości i wprowadzeniu w nie tytanowych implantów, po okresie wgojenia się implantów wykonujemy na nich odbudowę protetyczną np. korony, mosty lub protezy (overdenture)
  • czy istnieją jakiejś ograniczenia w możliwości wykonania wszczepu? – wskazania i przeciwskazania do zabiegu implantacji ustalane są indywidualnie przez lekarza podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej w gabinecie. Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania do zabiegu, ale nowe technologie wprowadzane przez producentów coraz więcej z nich eliminuje. Nawet wiek pacjenta przestaje być problemem.
  • jaki jest procent sukcesu tej terapii? – skuteczność implantacji oceniana jest na około 97%. Jednak jeśli pierwszy zabieg nie jest ostatecznym to można go powtórzyć.
  • jaka jest gwarancja trwałości implantów? – przy odpowiednim postępowaniu przez pacjenta (higiena, wizyty kontrolne) nie ma ustalonej granicy ich obecności w jamie ustnej pacjenta. Pierwszy implant, który wszczepił prof. Branemark pozostaje jeszcze w ustach pacjenta po 51 latach. Ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta (ilość i jakość kości, rodzaj uzupełnienia protetycznego), jego stanu zdrowotnego. Istnieje gwarancja na wykonany zabieg.
  • jak należy dbać o wykonane protezy na implantach? – sposób dbania o higienę nie różni się od standardowego oczyszczania własnych zębów, ważne są okresowe przeglądy co 12 miesięcy połączone z profesjonalnym oczyszczaniem implantów.