Profilaktyka
STOMATOLOGICZNA
Profilaktyka stomatologiczna pozwala zapobiec wielu chorobom zębów oraz dziąseł.
Profilaktyka w stomatologii odgrywa bardzo ważną rolę. Aby zachować zdrowe i ładne zęby, niezbędne są regularne wizyty u stomatologa (najlepiej co około 6 miesięcy). Dzięki profesjonalnym zabiegom profilaktycznym możemy zapobiec przykrym następstwom tworzenia się osadów i działaniom bakterii powodujących próchnicę.
Z zakresu profilaktyki proponujemy:
- skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
- piaskowanie zębów
- polerowanie zębów
- lakierowanie zębów oraz fluoryzacja,
- lakowanie zębów
- konsultacje stomatologiczne w zakresie profilaktyki
- instruktaż higieny jamy ustnej
Powyższe czynności, stanowią wstęp do wybielania zębów. Higienizacja jamy ustnej zapewnia bielszy uśmiech i utrzymuje zęby w doskonałym stanie przez dłuższy czas.
Konsultacje stomatologiczne profilaktyczne W naszym gabinecie zwracamy szczególną uwagę na badania, które powinny odbywać się raz na pół roku. Podczas nich sprawdzamy stan jamy ustnej oraz udzielamy porad dotyczących higieny jamy ustnej, doboru szczoteczki i pasty oraz diety. W trakcie konsultacji stomatologicznej zadbamy również o opracowanie najlepszego planu leczenia, najlepiej dobranego do Państwa potrzeb.
Instruktaż higieny jamy ustnej
Po przeprowadzeniu badania możemy dobrać odpowiednią technikę czyszczenia zębów. Jest ona różna w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia oraz przyzębia. Należy pamiętać, że szczotka i pasta do zębów to nie wszystko, ponieważ ważne jest rówież czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi lub szczoteczkami międzyzębowymi.
Proponujemy również pasty, żele, czy płukanki. Mogą poprawić stan higieny jamy ustnej. W zależności od potrzeb mają one na celu:
- działanie antybakteryjne i przeciwzapalne
- zapobieganie próchnicy
- hamowanie tworzenia się płytki nazębnej i kamienia
- znoszenie nadwrażliwości szyjek zębów
- wybielanie zębów oraz utrzymywanie efektu po wybielaniu.
Nasi stali pacjenci wiedzą, że profilaktykę domową powinno się wspomóc profesjonalną profilaktyką przeprowadzoną w gabinecie, co pozwoli zachować nam piękne i zdrowe zęby na bardzo długo.
Profesjonalna higienizacja: piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja
Na czym polega higienizacja? W DENTAL STUDIO dbamy o zdrowy i piękny uśmiech naszych pacjentów. Podstawowym zabiegiem poprzedzającym leczenie jest wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, polegająca na usunięciu kamienia i osadu nazębnego oraz wykonaniu fluoryzacji. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jest to twardy, najczęściej żółty złóg pokrywający powierzchnie zębów, a nawet uzupełnień protetycznych. Nagromadzeniu się płytki nazębnej, która to pod wpływem związków mineralnych zawartych ślinie przekształca się w kamień nazębny sprzyja zła lub utrudniona higiena jamy ustnej, stłoczenia zębów, szorstkie powierzchnie wypełnień, stałe aparaty ortodontyczne a także miękka, bogata w cukry proste dieta.
Piaskowanie, polerowanie
Po usunięciu kamienia nazębnego należy wykonać zabieg POLEROWANIA. Powierzchnie zębów są polerowane i oczyszczane przy pomocy specjalnych past, szczoteczek i gumek polerskich. Trudnych do usunięcia osadów po kawie, herbacie, czerwonym winie czy tytoniu pozbywamy się PIASKUJĄC zęby. Do tego celu higienistka używa piaskarki. Urządzenie to wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który zmieszany z środkiem chemicznym w postaci proszku (tzw. piasek) z łatwością dociera w przestrzenie międzyzębowe oraz bruzdy.
Usuwanie kamienia (Skaling)
Zalegający zarówno na powierzchniach nad- i poddziąsłowych kamień nazębny można usunąć wyłącznie przy użyciu specjalnych, ultradźwiękowych narzędzi i jest to tak zwany SKALING (usuwanie kamienia). Wykonywany przez doświadczone higienistki stomatologiczne zabieg jest dla większości pacjentów bezbolesny, a osoby szczególnie wrażliwe mogą liczyć na miejscowe znieczulenie.
Fluoryzacja
czyszczone zęby należy zabezpieczyć, w tym celu wykonujemy fluoryzację. Fluor ma działanie przeciwpróchnicze, dodatkowo znosi nadwrażliwość zębów.
Profesjonalne zabiegi higienizacji jamy ustnej powinny odbywać się co 6 miesięcy. Usuwanie złogów na zębnych jest niezwykle ważne. Zalegający kamień nazębny i gromadząca się płytka bakteryjna prowadzą do powstania zapalania dziąseł lub chorób przyzębia.
Jeśli dziąsła krwawią, są zaczerwienione, obrzęknięte oraz występują dolegliwości bólowe należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa. Długo nieleczone zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia. Gdy choroba postępuje to do objawów zapalnych dołącza sie rozchwianie zębów a nawet ich utrata. Krwawienie, ból i obrzęk dziąseł to objawy, które powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie stomatologicznym, pozwoli to lekarzowi ocenić stan uzębienia i przyzębia, ponad to zostanie ustalony plan profilaktyczno-leczniczy.
Specjalistyczny plan profilaktyki zalecamy:
- kobietom w ciąży, które ze względu na zmiany hormonalne narażone są na wystąpienie ciążowego zapalania dziąseł
- cukrzykom
- osobom ze stałymi aparatami ortodontycznymi
- pacjentom z ruchomymi protezami (zapobieganie stomatopatiom stomatologicznym) oraz stałymi uzupełnieniami protetycznymi (korony mosty, implnty)
Profesjonalnej higienizacja jest pierwszym krokiem do poprawy zdrowia jamy ustnej.
Systematyczne wizyty w gabinecie higienizacyjnym przynoszą takie korzyści jak ochrona przed bólem, krwawieniem z dziąseł, zapobieganie rozwojowi lub postępowi chorób przyzębia, zmniejszenie przebarwień zębów, zwalczenie nieświeżego oddechu, ochrona zębów przed próchnicą, znoszenie nadwrażliwości, możliwość wybielania, lepsze samopoczucie.
Po zabiegu higienizacji
Wykonanie zabiegu to nie wszystko. Nasi pacjenci w trakcie wizyty uczą się jak poprawnie dbać o jamę ustna. Higienistka w trakcie instruktażu dobierze odpowiednią metodę szczotkowania zębów, pomoże wybrać niezbędne akcesoria higieniczne (szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, irygatory, płyny i pasty) tak aby pacjent mógł samodzielnie w domu jak najdłużej utrzymać efekt osiągnięty w trakcie higienizacji.